Wyong: Wyong Race Club Ltd Monday 13, January 2020

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Race Index
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Back to top
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 15-Jan-20 10:26AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 107


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:15.00 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ALLY BALLY BEE Tracey Bartley Elissa Meredith 0 N/A   Rothesay / Paisley
2 1 ADMIRAL JELLO Kris Lees Ms Amelia Denby 2.45 0 N/A   Fastnet Rock / Demerger
3 3 MAWAANY MACHINE (IRE) Kris Lees Ms Louise Day 2.58 0 N/A   Teofilo / Middle Persia
4 5 RED CARDINAL (IRE) Kris Lees Andrew Gibbons 5.63 0 N/A   Montjeu / Notable
5 4 OUR CANDIDATE (IRE) Kris Lees Ms Samantha Clenton 5.68 0 N/A   Camelot / Miss Mariduff
6 6 ZELRING Kris Lees Luke Cumberland 10.27 0 N/A   Sebring / Queen Hazel

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.98 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 6 SIR ELTON Adam Duggan Joshua Parr 0 N/A   Your Song / Calpe
2 1 ANIMATE Kris Lees Ms Louise Day 1.79 0 N/A   Animal Kingdom / Flowerchild
3 7 SUCCENDAM (GB) Kim Waugh Serg Lisnyy 1.88 0 N/A   Sea The Moon / Having a Blast
4 3 BULLET STORM Brad Widdup Christian Reith 4.69 0 N/A   Sizzling / Transocean
5 2 BLAZING SUNRISE Kris Lees Andrew Gibbons 4.71 0 N/A   Dawn Approach / Burning Sands
6 8 TIGEEN (NZ) Kris Lees Luke Cumberland 7.84 0 N/A   O'Reilly / Knocknacrea
7 5 LIGHTNING ALLY Kylie Gavenlock Robert Wilcox 9.75 0 N/A   Magic Albert / Lightning Cross
8 4 FRANKELY AWESOME Kris Lees Ms Samantha Clenton 11.22 0 N/A   Frankel / Street Secret

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.47 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 LADY I AM Tracey Bartley Joshua Parr 0 N/A   I Am Invincible / Lady Charlotte
2 8 SEBONNA Kim Waugh Serg Lisnyy 1.53 0 N/A   Sebring / Epona Princess
3 3 HALLELUJAH BOY (JPN) Kris Lees Andrew Gibbons 1.73 0 N/A   Tosen Phantom / Tosen Minerva
4 5 MONGOLIAN WOLF Kris Lees Ms Amelia Denby 2.03 0 N/A   Pluck / Oomaroo
5 1 ATTENTION RUN (GER) Kris Lees Ms Samantha Clenton 3.94 0 N/A   Hurricane Run / Attention Please
6 2 DUNDEE LEE Kris Lees Luke Cumberland 4.73 0 N/A   Dundeel / Choice Blend
7 7 RELIANSIVE (NZ) Natasha Hall-Antonio Ms Alena Skerritt 10.09 0 N/A   Reliable Man / Miss Elusive
6 PETROLOGY Nathan Doyle Koby Jennings 0 N/A Fastnet Rock / Romantic River

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.23 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 OXFORD TYCOON Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Written Tycoon / Miss Monashee
2 2 CHILLY CHA CHA (NZ) Kris Lees Ms Louise Day 1.57 0 N/A   Mastercraftsman / Queen Cha Cha
3 6 TAKE TO HEART Adam Duggan Ashley Morgan 2.43 0 N/A   Delago Deluxe / Toscasun
4 7 TOROSO Kylie Gavenlock Joshua Parr 3.88 0 N/A   Pierro / Walk Alone
5 1 APOLLO PRINCE (NZ) Kris Lees Ms Samantha Clenton 4.47 0 N/A   Shamexpress / Polish Princess
6 4 NEVADA SUNRISE Brad Widdup Christian Reith 4.94 0 N/A   Fighting Sun / Selma Spur
7 3 GIORDANO Kris Lees Andrew Gibbons 5.59 0 N/A   Verrazano / Ally Amour

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.44 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Superbank)
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 PATRINA Kylie Gavenlock Chris O'Brien 0 N/A   Pierro / That's How I Roll
2 3 HOTBOSSAN (GB) Kim Waugh Serg Lisnyy 0.1 0 N/A   Hot Streak / Bossanova Lady
3 7 WHATSIN Kris Lees Craig Dwyer 2.32 0 N/A   Epaulette / Sempervirent
4 1 COTTON CAPER Angela Davies Ms Alena Skerritt 2.47 0 N/A   Mossman / Cupro
5 5 SECONDS PLEASE Kris Lees Andrew Gibbons 2.88 0 N/A   Real Saga / Clam Chowder
6 2 GREY TOP Brad Widdup Christian Reith 3.1 0 N/A   The Factor / Lightly Dusted
SB 6 SUPERBANK Damien Lane Luke Cumberland 0 N/A   Street Cry / Dances On Waves

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.17 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 PRIDE OF ADELAIDE Nathan Doyle Koby Jennings 0 N/A   Adelaide / Miss Montire
2 7 SNOBBY SHORES Brad Widdup Christian Reith 4.31 0 N/A   Uncle Mo / Chula Vista
3 4 FONCE FACTOR Angela Davies Robert Wilcox 4.33 0 N/A   The Factor / Vanetta
4 1 BLAZING BABE Kylie Gavenlock Joshua Parr 5.57 0 N/A   Pierro / Blazing Snitzel
5 2 CAMLANN Kim Waugh Serg Lisnyy 5.94 0 N/A   Camelot / Bonny Heights
6 6 SHIMMER LAKE (NZ) Kris Lees Ms Amelia Denby 6.29 0 N/A   Savabeel / Grey Swallow
7 3 DOOMSIE Kris Lees Luke Cumberland 7.17 0 N/A   Domesday / Go Johemma

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.52 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 ATHERTON Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Written Tycoon / Bonny Heights
2 3 BOYS HOME Phillip Atkins Ms Louise Day 5.79 0 N/A   Shamus Award / Mischief N Mayhem
3 1 ARADHANA Brad Widdup Christian Reith 7.94 0 N/A   Wandjina / Berning Affair
4 7 SABEAUX Jeff Englebrecht Elissa Meredith 8.53 0 N/A   Animal Kingdom / Hannah Jane
5 4 DELAVIGNE Kris Lees Luke Cumberland 10.69 0 N/A   Hallowed Crown / La Parisienne
6 5 FLATOUT ELLE Peter D Green Robbie Brewer 25.92 0 N/A   Shamus Award / Intergalactic
7 6 JUDITH VICTORIOUS Kris Lees Mr Heta Wiki 25.97 0 N/A   Lucas Cranach / Adamantic

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.20 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 SON OF SAMPSON Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 0 N/A   Olympic Glory / Italian Romance
2 1 ELISEO Natasha Hall-Antonio Ms Alena Skerritt 0.44 0 N/A   Your Song / Mercy's Choice
3 7 TRUE FAITH Kris Lees Ms Amelia Denby 3.89 0 N/A   Exosphere / Mignard
4 3 PERFECT RADIANCE Kris Lees Ms Samantha Clenton 5.06 0 N/A   Snitzel / Altair's Glow
5 2 NIGHT OF MAYHEM Kris Lees Andrew Gibbons 6.15 0 N/A   Zoustar / Mischief N Mayhem
6 6 THEO LEGION Paul Perry Serg Lisnyy 8.05 0 N/A   Nicconi / Outback Fortune
7 5 TAWFIQ LASS Kris Lees Ms Louise Day 11.66 0 N/A   Press Statement / Tawfiq Valley

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:51.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 5 SNITZARI Kris Lees Ms Louise Day 0 N/A   Snitzel / Denarii
2 4 MEADOW LAND Kris Lees Ms Samantha Clenton 0.51 0 N/A   Not a Single Doubt / Twirl
3 1 FALL ON A STAR Kris Lees Andrew Gibbons 1.57 0 N/A   Zoustar / Igraine
4 3 HORSHACK Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 2.32 0 N/A   Epaulette / Mad About You
5 6 SOHO PEGGY Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 2.66 0 N/A   Fastnet Rock / Jupiter
6 2 FORGOTTEN LOVER Larry Fairhall Ms Amelia Denby 15.11 0 N/A   Dream Ahead / Dubayy

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Undefined Time: 0:50.62 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 ROSE SAUVAGE Tracey Bartley Joshua Parr 0 N/A   Outreach / Turbo Rose
2 6 WILD TYCOON Kris Lees Andrew Gibbons 0.66 0 N/A   Written Tycoon / Wildenstein
3 3 LINCOLN PARK Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 1.35 0 N/A   Real Impact / Jiale
4 1 ADIOS STEVE Allan Denham Craig Dwyer 1.43 0 N/A   Night of Thunder / Celtic Courage
2 EXCELNESS Kris Lees Christian Reith 0 N/A Exceed And Excel / Dearness
5 SHOOTFORTHESTAR Kris Lees Ms Louise Day 0 N/A Shooting to Win / Calpe

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.51 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 SEA BOSS Kristen Buchanan Serg Lisnyy 0 N/A   Sebring / She's Due
2 5 TWO GEMS Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 1.55 0 N/A   Real Impact / The Look
3 2 SAMMY Kris Lees Andrew Gibbons 3 0 N/A   Medaglia d'Oro / Samantha Miss
4 1 PELGRAVE Kris Lees Craig Dwyer 3.39 0 N/A   Super One / Clinquant
5 4 SPO DEE Brett Cavanough Christian Reith 3.41 0 N/A   Rubick / Decantered
6 6 ZODIACUS Kris Lees Ms Louise Day 5.79 0 N/A   Kermadec / Gemini Miss

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.78 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 DAME KIRI Allan Denham Craig Dwyer 0 N/A   Exceed And Excel / Ilze
2 2 FANCIFUL DREAM Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 0.11 0 N/A   Zoustar / Chimerique
3 5 MEYER Kris Lees Luke Cumberland 3.85 0 N/A   Written Tycoon / Embark
4 6 REGIMENTAL BAND Kris Lees Andrew Gibbons 4.66 0 N/A   I Am Invincible / Lilliburlero
5 3 GREAT DANGER Kris Lees Ms Amelia Denby 5.6 0 N/A   Domesday / Sexy Siren
6 4 MAI GOMEROI Gavin Andrews Serg Lisnyy 7.18 0 N/A   Strada / Hymn

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:51.70 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 BELLE DE VEGA Kim Waugh Serg Lisnyy 0 N/A   Lope de Vega / Princess Tinkabell
2 2 COMMANDER BELL Brett Partelle Ashley Morgan 0.9 0 N/A   Pierro / Hi Belle
3 5 POWER COMMAND Kris Lees Luke Cumberland 1.15 0 N/A   Commands / Sevillano
4 3 MARFAZ Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 1.53 0 N/A   Al Maher / Sweet Marmalade
5 4 PEACEFUL (NZ) Kris Lees Ms Amelia Denby 2.93 0 N/A   Savabeel / Paloma
6 6 SALSA DREAMING Kris Lees Craig Dwyer 5.06 0 N/A   Pluck / Cha Cha Chestnut

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.65 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 AYTOBE Brett Partelle Ashley Morgan 0 N/A   Bullet Train / Hitchhike
2 4 PLUCK AND LUCKY Allan Denham Craig Dwyer 0.61 0 N/A   Pluck / Procession
3 1 ALBERT’S NO PUSSY Kris Lees Christian Reith 1.75 0 N/A   Magic Albert / Cathead
4 6 WILD FORTUNE Kris Lees Luke Cumberland 2.58 0 N/A   Not a Single Doubt / Miss Opulence
5 3 EMPEROR HARADA Neil Ward Ms Alena Skerritt 6.68 0 N/A   Haradasun / War Empress
6 5 RAAY OF DREAMS Kris Lees Ms Amelia Denby 6.75 0 N/A   Dream Ahead / Hilldale

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:49.61 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 3 HENSCHEL Allan Denham Craig Dwyer 0 N/A   Smart Missile / Exclusive Bid
2 1 CAMELLIA SUCCESS Damien Lane Serg Lisnyy 2.34 0 N/A   Olympic Glory / Macedon Lady
3 4 PUMBAA RUA Grant Allard Ms Alena Skerritt 6.57 0 N/A   Sheer Talent / Lady of Cebu
4 2 ESSOESS Mark Minervini Luke Cumberland 12.09 0 N/A   Choisir / Splash of Moet
5 5 THE BRAZILIAN BRAT Natasha Hall-Antonio Ms Amelia Denby 14.46 0 N/A   Olympic Glory / The Flying Nun

Maiden, Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.25 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 4 OAKFIELD NAVAJO Damien Lane Luke Cumberland 0 N/A   Supreme Class / Miss Nightingale
2 1 APEX (GER) Kim Waugh Jeff Kehoe 1.73 0 N/A   Soldier Hollow / Alisar
3 2 BUTCH’N’BUGS Peter D Green Robbie Brewer 9.76 0 N/A   Sidestep / Phar Too Fast
4 3 GAME PLAY Louise Munce Ms Alena Skerritt 11.25 0 N/A   Shamus Award / Cosmo Gal

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.06 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 2 JORRUN Kristen Buchanan Jeff Kehoe 0 N/A   Stratum / Pagan Princess
2 1 HIDEMI Tina Williams Ms Amelia Denby 0.39 0 N/A   Choisir / Atotori
3 3 NICTHELOT Jeff Englebrecht Elissa Meredith 3.97 0 N/A   Nicconi / I'm in the Money
4 5 UNDER LIGHTS Paul Perry Ms Elizabeth Weiszbach 8.73 0 N/A   Fastnet Rock / Ronan's Bay
4 SENDING LOVE Kris Lees Luke Cumberland 0 N/A Snitzel / Returntosender

Maiden, Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:50.22 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic
Color Finish No. Horse Bonus Trainer Jockey Marg(L) Bar Wgt(kg) Pen(kg) B'mark SP Sire/Dam
1 1 DREAMS OUT WEST Damien Lane Luke Cumberland 0 N/A   Magic Albert / Constitute
2 5 TROJAN ANGEL Kim Waugh Jeff Kehoe 0.19 0 N/A   Time for War / Helen's Angel
3 3 ROYAL ETIQUETTE Brad Widdup Christian Reith 0.99 0 N/A   Deep Field / Curtsey
4 4 RUBICK’S MAGIC Kristen Buchanan Ms Amelia Denby 1.06 0 N/A   Rubick / Magic in Motion
5 2 ENCOSTAR GLORY Paul Perry Mr Melvyn Maseyk 2.03 0 N/A   Olympic Glory / Encostar